samolotem


W pobliżu Krakowa znajdują się dwa lotniska: w Balicach (Kraków Airport) i w Pyrzowicach (Katowice Airport).

Balice (Kraków Airport) krakowairport.pl

Krakowskie lotnisko w Balicach (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice) położone jest kilkanaście kilometrów na zachód od centrum miasta.
Adres: 32-083 Balice, ul. Medweckiego 1, Informacja lotniskowa: tel. 12 295 58 00, 801 055 000

Z lotniska do centrum miasta można dojechać:

Pociągiem – na trasie Kraków Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia. Bilety 8 zł (Kraków Airport – Kraków Główny), 11 zł (Kraków Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia); dostępne w automacie w terminalu pasażerskim (część wschodnia, poziom 0), w automacie na stacji kolejki, w pociągu (w automacie lub u obsługi). Nie ma opłaty za bagaż. Przejazd na trasie Kraków Airport – Kraków Główny zajmuje ok. 20 min.
Rozkład jazdy: malopolskiekoleje.pl

Autobusem – autobusy nr 292 i 208 i autobus nocny 902 mają kilka przystanków w centrum miasta, a odjeżdżają z pętli Dworzec Główny Wschód. Przystanek końcowy znajduje się przed terminalem pasażerskim lotniska. Obowiązują bilety aglomeracyjne, nieco droższe niż te używane w centrum miasta: bilet normalny kosztuje 4 zł, bilet ulgowy – 2 zł. Nie ma opłaty za bagaż. Dojazd trwa ok. 45 min.
Rozkład jazdy: mpk.krakow.pl

Taksówką – Kraków Airport oferuje usługi własnej sieci taksówkowej, w której obowiązują stałe ceny przejazdów. Dojazd do centrum Krakowa kosztuje tu w zależności od dystansu 69 lub 89 zł, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. Dojazd trwa ok. 20-40 min.
krktaxi.pl

Transferem – indywidualny przejazd samochodem lub busem dostosowanym do liczby osób do dowolnej lokalizacji w Polsce (w tym do centrum Krakowa w cenie 68 zł), a nawet za granicę można zamówić w punkcie InfoKraków znajdującym się na lotnisku. Dokładna cena za przejazd jest podana w momencie zamawiania usługi. Opłaty są niezależne od pory dnia czy dnia tygodnia.

Samochodem – do centrum miasta można dojechać jedną z kilku tras:

przez Olszanicę, Chełm i Wolę Justowską ul. Olszanicką i Królowej Jadwigi, a następnie przy Błoniach al. Focha
przez Szczyglice i Bronowice ul. Balicką i Bronowicką
autostradą A4 do węzła na Bielanach, a następnie ul. Księcia Józefa w stronę Salwatora
autostradą A4 do węzła Kraków-Północ, a następnie drogą nr 7 przez Modlniczkę i rondo Ofiar Katynia
Przed terminalem pasażerskim znajduje się płatny parking wielopoziomowy, na którym mieszczą się też biura wypożyczalni samochodów.

Pyrzowice (Katowice Airport) katowice-airport.com

Wiele osób przyjeżdżających do Krakowa korzysta z lotniska w Pyrzowicach (Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach), gdyż lądują tu samoloty popularnych tanich linii lotniczych WizzAir i Germanwings. Lotnisko to położone jest ok. 110 km na zachód od Krakowa.
Adres: 42-625 Ożarowice, ul. Wolności 90, Informacja lotniskowa: tel. 32 392 73 85, 32 392 73 24, 801 011 752

Z lotniska w Pyrzowicach można dojechać do Krakowa:

Autobusem – możliwy jest dojazd do centrum Katowic autobusem (rozkłady na stronie internetowej lotniska), a następnie z Katowic do Krakowa. Prywatne firmy oferują także bezpośredni przejazd z Pyrzowic do Krakowa, ale ich usługi należy zamawiać z wyprzedzeniem – przez internet lub telefonicznie. Stali przewoźnicy na tej trasie:

Pyrzowice Ekspres (pyrzowiceekspres.pl)
Matuszek (matuszek.com.pl)
Transferem – indywidualny przejazd z Pyrzowic do Krakowa – samochodem lub busem dostosowanym do liczby osób – można zamówić m.in. na tych stronach internetowych:
airporttransfer.com.pl
krakowshuttle.com
krakowwelcome.com
transfernalotnisko.pl
Samochodem – samochód można wypożyczyć w jednym z biur znajdujących się na lotnisku w budynkach terminali A, B i C. Najszybszy dojazd do Krakowa przebiega drogą S1 do Mysłowic, a następnie płatnym odcinkiem autostrady A4. Można również zjechać z drogi S1 w Dąbrowie Górniczej i pojechać bezpłatną drogą krajową 94 przez Olkusz, podziwiając po drodze malownicze krajobrazy Szlaku Orlich Gniazd i dolinek podkrakowskich.

autobusem


Dworzec Autobusowy w Krakowie jest bezpośrednio połączony z Dworcem Głównym PKP. Autobusy kursują na wielu trasach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Adres: ul. Bosacka 18

Popularne połączenia turystyczne:

Zakopane i Tatry
Oświęcim (bezpośredni dojazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau)
Wrocław, Katowice, Tarnów, Rzeszów (ekspresowe linie kursujące autostradą A4)
Wyszukiwanie połączeń:

mda.malopolska.pl – wszystkie bezpośrednie kursy krajowe z Krakowa, przekierowanie do systemu sprzedaży biletów międzynarodowych Euroticket
e-podroznik.pl – pozwala sprawdzać połączenia łączone: autobusowe i kolejowe, oferuje możliwość zakupu biletów
Informacja o kursach krajowych: tel. 703 403 340 (całodobowo, koszt połączenia 2,56 zł brutto za minutę)

Sprzedaż biletów jest prowadzona w kasach biletowych dworca (poniedziałek-niedziela 7.00-19.45), bezpośrednio u kierowców i na stronach internetowych niektórych przewoźników. Na bilety zniżkowe linii PKS mogą liczyć studenci szkół wyższych, także obcokrajowcy, jeśli posiadają kartę EURO 26. W przypadku innych przewoźników o ulgi należy spytać kierowcy.

pociągiem


Kraków jest objęty rozległą siecią połączeń kolejowych – zarówno regionalnych, pozwalających na dojazd do wielu miejscowości w okolicy (jak Wieliczka, Bochnia, Oświęcim czy Balice – siedziba krakowskiego lotniska), jak i szybkich linii InterCity. Pociągi InterCity kursują do takich miast jak:

Częstochowa (ok. 1,5 h)
Warszawa (ok. 2,5 h)
Łódź (ok. 2,5 h)
Wrocław (ok. 3,5 h)
Poznań (ok. 5,5 h)
Gdańsk (ok. 5,5 h)
Dworzec Główny w Krakowie (Kraków Główny) znajduje się w centrum miasta, tylko ok. 10 min. spacerem od Rynku Głównego. Kasy biletowe są otwarte w godzinach 5.00-23.00, na dworcu znajdują się też dostępne całodobowo automaty biletowe. Dla podróżnych dostępna jest automatyczna przechowalnia bagażu z zamykanymi szafkami w różnych rozmiarach.

Adres: ul. Pawia 5a
Rozkłady jazdy: rozklad.pkp.pl
Infolinia kolejowa: tel. 19 757, z zagranicy: +48 22 39 19 757
Europejskie połączenia międzynarodowe można sprawdzać również na stronie Deutsche Bahn: www.bahn.com
Zniżki na bilety kolejowe przysługują polskim studentom do 26. roku życia, którzy przedstawią legitymację studencką wydaną przez polską uczelnię wyższą, oraz Polakom studiującym za granicą z kartą ISIC.


samochodem


Kraków leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych tras:

E40 (a w jej ramach autostrada A4), prowadząca na zachód przez Katowice i Wrocław do Niemiec (Drezno, Kolonia) i dalej przez Belgię do północnej Francji (Calais), a na wschód przez Tarnów i Rzeszów na Ukrainę (Lwów, Kijów, Charków)
E77 wiodąca na południe przez obszary górskie (Karpaty) na Słowację (Bańska Bystrzyca) i Węgry (Budapeszt), a na północ przez stolicę Polski Warszawę nad Morze Bałtyckie (Gdańsk)
Turyści poruszający się samochodami mogą też korzystać z sieci dróg krajowych i regionalnych, którymi można dostać się do najważniejszych obiektów w regionie, jak kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, Oświęcim (Muzeum Auschwitz-Birkenau), Zakopane w Tatrach czy liczne obiekty Szlaku Architektury Drewnianej.